صفحه اصلی > اخبار بيمارستان 


  چاپ        ارسال به دوست

عمل جراحی بای پس عروق قلبی بدون پمپ

در مرکز قلب جرجانی مجتمع پیامبر اعظم(ص)

 

بیش از 50 درصد عمل های جراحی بای پس عروق قلبی به روش بدون پمپ یعنی در حال تپش قلب انجام می گردد.

 

به گزارش رئیس مرکز قلب جرجانی بندرعباس طی سه سال گذشته بیش از 50 درصد عمل های جراحی قلب بای پس عروق کرونر این مرکز، همانند مراکز مهم کشور به روش بدون پمپ قلبی و ریوی، یعنی در حال تپش قلب انجام می گردد.

 nدکتر حسین منتظر قائم ضمن اعلام خبر فوق گفت : انجام عمل بای پس عروق قلبی با دو روش استفاده از پمپ و بدون پمپ انجام می شود که در روش انجام عمل با پمپ،  قلب و ریه بیمار به دستگاه پمپ وصل شده واین دستگاه کار  قلب و ریه را انجام میدهد و عمل  پیوند عروق کرونر وگرفت در حالی که قلب از کار افتاده و ضربان ندارد انجام می گردد.

 

اما در روش انجام عمل جراحی قلب  به صورت بدون پمپ در حالیکه قلب در حال ضربان و تپش می باشد و تنها قسمتی که قرار است پیوند برای آن انجام شود بی حرکت شده عمل پیوند عروق کرونر و بای پس انجام می گردد.

 

این پزشک فوق تخصص جراحی قلب در خصوص مقایسه و مزایای عمل بای پس عروق قلبی به روش بدون پمپ و با پمپ گفت:به دلیل کاهش زمان بستری بعد از عمل جراحی و همچنین جلوگیری از بروز عوارض کلیوی و مغزی عمل جراحی قلب بدون پمپ به روش جراحی با پمپ ارجحیت دارد .

 

اما اینکه بیمار تحت کدام روش جراحی قرار گیرد توسط جراح طبق شرایط بیمار تصمیم گیری می شود زیرا انجام این عمل برای تمام بیماران امکان پذیر نمی باشد و تنها 60 الی 70 درصد بیماران شرایط انجام این عمل را خواهند داشت.

 

دکتر منتظر قائم در ادامه خاطر نشان گردید که در حال حاضر این عمل تنها در بیمارستانهای مجهز و جنرال کشور در حال اجراست و خوشبختانه در 3 سال گذشته امکان انجام آن در مرکز قلب جرجانی بندرعباس نیز محقق گردیده است که این خود باعث تحولی در درمان بیماران قلبی عروقی و کاهش  مراجعه بیماران به سایر استانها جهت دریافت خدمت گردیده است.

 وی در خاتمه ضمن تقدیر از همکاری تیم بیهوشی و دکتر هاشم جری نشین به عنوان مدیر گروه این تیم گفت: انجام عمل جراحی به روش بدون پمپ بدلیل احتمال بروز بی نظمی و آریتمی در قلب و همچنین احتمال کاهش فشار خون از حساسیت بسیاری برخوردار است که عملکرد و همکاری صحیح  تیم بیهوشی در کنار تیم جراحی در انجام موفقیت آمیز این عمل بسیار حائز اهمیت است.


٠٧:٣٨ - 1396/09/14    /    شماره : ١٠١١٠    /    تعداد نمایش : ٢٩٤خروج