صفحه اصلی > اخبار بيمارستان 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش قابل تأمل در مورد یک بیمار / هر نوع درد در قفسه سینه را جدی بگیرید

گزارش قابل تأمل در مورد یک بیمار / هر نوع درد در قفسه سینه را جدی بگیرید

 

با تلاش به موقع کادر درمان مجتمع پیامبر اعظم(ص) خانم جوانی از مرگ حتمی نجات یافت.

 

با تلاش و اهتمام به موقع کادر درمانی فوریت های مجتمع درمانی پیامبر اعظم (ص) و تیم درمان سکته های حاد قلبی، جان خانم جوانی از مرگ حتمی نجات یافت.

دکتر سعید حیاتی، متخصص طب اورژانس ضمن اعلام خبر فوق گفت: لازم است که مردم آگاه شوند و تمامی دردهای قفسه سینه از بالای ناف تا گردن را جدی بگیرند و جهت بررسی علت، به موقع، به بیمارستان های مرکزی درمان سکته های حاد قلبی، مراجعه نمایند.

این پزشک متخصص طب اورژانس در ادامه گفت: بیمار خانم 37 ساله بود که با نامه بستری در سرویس قلب به بیمارستان مراجعه کرده بود؛ اما نکته حائز اهمیت این بود که در معاینه اولیه، بیمار تنها از درد و سنگینی در معده که به سمت گلو سوزش داشت، شکایت می کرد و علائم بیمار هیچ گونه شباهتی به دردهای قلبی نداشت و جالب آنکه در بررسی نوار قلب نیز تغییرات نوار قلب خیلی مشهود نبود و تنها نکته حائز اهمیت، در جواب آزمایش خون بیمار بود که بلافاصله در زمان پذیرش انجام شده بود. میزان تروپونین خون بیمار 7 هزار اعلام گردید که با احتمال بروز سکته قلبی قریب الوقوع، بلافاصله دستور آمادگی بیمار جهت آنژیوگرافی صادر شد .

اما به فاصله کوتاهی پس از پذیرش، بیمار دچار آریتمی قلبی و ایست ناگهانی قلب شد که با بروز این حالت سریعاً  توسط تیم CPR فوریت ها، عملیات احیای قلبی و ریوی آغاز شد که خوشبختانه عملیات احیاء با موفقیت انجام و علائم حیاتی بیمار برقرار گردید و بلافاصله بیمار جهت اقدامات درمانی کد 247 (کد درمان سکته های حاد قلبی) آماده و به اتاق آنژیوگرافی انتقال داده شد.

احتمال بروز سکته قلبی در تمام سنین وجود دارد.

دکتر حسین فرشیدی، مدیر گروه قلب و رئیس تیم درمان سکته های حاد قلبی مجتمع پیامبر اعظم(ص) ضمن بیان این که متأسفانه سکته قلبی در تمامی سنین ممکن است رخ دهد، لذا سن پایین، جنس مؤنث یا نداشتن سابقه فامیلی در خانواده نمی تواند دلیل خوبی برای عدم امکان بروز سکته قلبی باشد و باید به تمامی دردها در ناحیه سینه توجه ویژه نمود و در سریعترین زمان ممکن به اورژانس یا پزشک مراجعه شود، گفت: این بیمار، بلافاصله تحت عمل آنژیوگرافی قرار گرفت که مشخص گردید دچار گرفتگی شدید یکی از عروق اصلی قلب می باشد که با انجام آنژیوپلاستی، استنت گذاری در رگ معیوب انجام شد و بعد از آن بیمار به بخش سی سی یو منتقل و پس از سیر روند درمان با حال عمومی بسیار مساعد ترخیص شد.

بیمار م.ن ضمن تشکر از تیم احیای بخش فوریت ها و کادر درمانی آنژیوگرافی و سی سی یو مجتمع درمانی پیامبر اعظم(ص) گفت: بدون تردید سلامت و حیات مجدد خود را مدیون تلاش به موقع کارکنان این بیمارستان هستم.

وی همچنین افزود: با توجه به اینکه هیچ گونه سابقه بیماری قلبی و زمینه ای نداشتم، احتمال بروز حمله ناگهانی و سکته قلبی را نمی دادم و دردهای قفسه سینه را که از چند وقت پیش به صورت جزیی ایجاد شده بود، جدی نمی گرفتم و تنها با زیاد شدن درد، به توصیه دیگران به متخصص قلب مراجعه نمودم و ایشان دستور بستری جهت بررسی را دادند و بدون تردید اگر ساعتی دیگر تأمل نموده و کوتاهی کرده بودم، امروز دیگر فرصت حیات را نداشتم.

دکتر حسین فرشیدی در خاتمه ضمن تأکید بر اینکه مراجعه به موقع، شانس درمان بیماران را بسیار افزایش خواهد داد، گفت: بیمارانی که دچار درد در قفسه سینه می باشند و احتمال بروز سکته قلبی در آنها مطرح می باشد، به جای اتلاف وقت در مطب و درمانگاه ها، به بیمارستان شهید محمدی که در حال حاضر تنها بیمارستان مرکزی درمان سکته های حاد قلبی در بندرعباس است، مراجعه نمایند.

 

@hospital_mohamadi

www.shmh.hums.ac.ir


١٢:٤٦ - 1396/09/29    /    شماره : ١٠٢٨٦    /    تعداد نمایش : ٢٨١خروج