صفحه اصلی > اخبار بيمارستان 


  چاپ        ارسال به دوست

انجام عمل جراحی فتق کشاله ران ، بدون برش جراحی در مجتمع درمانی پیامبر اعظم(ص)

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

انجام عمل جراحی فتق کشاله ران ، بدون برش جراحی در مجتمع درمانی پیامبر اعظم(ص)


انجام عمل جراحی فتق اینگوینال،  بدون ایجاد برش جراحی،  به روش جراحی بسته (لاپاراسکوپی) ،در مجتمع درمانی پیامبر اعظم(ص) بندرعباس انجام گردید. 

دکترمجید صفر پناه ضمن بیان اینکه فتق کشاله ران (هرنی اینگوینال) بدنبال نقص در دیواره شکم ایجاد میشود که در اثر آن احشاء داخل شکم از حفره شکمی خارج و بیرون زده میشود گفت: در صورتی که این بیرون زدگی حجیم باشد براحتی در ناحیه کشاله ران به صورت یک برجستگی که گاهاً دردناک است از روی پوست لمس میشود.  

این پزشک متخصص جراحی با بیان اینکه فتق کشاله ران می‌تواند حبس یا مسدود شود ، گفت فتق کشاله ران حبس شده زمانی رخ می‌دهد که بافت در کشاله ران گیر افتاده باشد و نتواند به عقب برود.  

که در این حالت یک بیماری خطرناک است و باعث محدود شدن گردش جریان خون در روده کوچک می‌شود و نیاز به مراقبت‌های فوری پزشکی دارد.

 وی در ادامه افزود: برخی از انواع فتق کشاله ران علت مشخصی ندارند اما اصولا با افزایش فشار داخل شکم به هر دلیل از جمله یبوست های مزمن، عطسه و سرفه های طولانی مدت، وجود نقطه ای در دیواره شکم که از قبل به صورت ضعیف وجود داشته، یبوست های مزمن ، برداشتن جسم سنگین و بارداری فتق ایجاد میشود و درمان اساسی آن، تنها جراحی است که طی آن  ترمیم نقص جدار شکم انجام و مانع از بیرون زدگی خطرناک احشاء میشود.

دکتر صفر پناه در خصوص روش عمل جراحی گفت: جراحی به دو روش "باز" و "لاپاراسکوپی" انجام میشود. در روش لاپاراسکوپی جراحی با ۳ سوراخ کوچک و با دوربین باریک داخل حفره شکم انجام میگردد.

در این روش بیمار درد بعد از عمل کمتری خواهد داشت و زودتر به سر کار و فعالیت باز میگردد.

همچنین، روش لاپاراسکوپی عموماً برای بیمارانی که دچار عود فتق شده اند کاربرد دارد. اما در روش "باز" جراحی با برشی بر روی پوست کشاله ران انجام میشوداما اینکه بیمار تحت کدام روش جراحی قرار گیرد بسته به شرایط بیمار و نظر جراح دارد اما در نهایت در هر دو روش از "مش" به عنوان وسیله ای برای تقویت جدار شکم استفاده میشود. 

وی در خاتمه افزود اعمال جراحی کوله سیستکتومی یا به عبارتی برداشتن کیسه صفرا به نیز جزو عمل های شایع و روزمره ای است که به روش لاپاراسکوپی در مجتمع درمانی پیامبر اعظم(ص) انجام میشود .

 

www.shmh.hums.ac

 


١١:٥٥ - 1396/10/23    /    شماره : ١٠٤٩٥    /    تعداد نمایش : ٤٤٣خروج