صفحه اصلی > اخبار بيمارستان 


  چاپ        ارسال به دوست

بیماری سیلیاک را بیشتر بشناسیم

بیماری سیلیاک را بیشتر بشناسیم

بیماری سیلیاک بیماری که به دلیل حساسیت به پروتئین گندم یا به عبارتی گلوتن ایجاد می شود.

به دنبال این حساسیت مکانیزم سیستم ایمنی بدن فعال و پرزهای روده ها تخریب شده و جذب بسیاری از مواد تحت تاثیر قرار می گیرد.

به عنوان مثال ممکن است فرد دچار کم خونی فقر آهن، کمبود کلسیم ، کمبود ویتامین ها مانند ویتامین B12 شود ممکن است  حتی فرد دچار علائم کمبود پروتئین ها  و دچار ورم در اندامها شود.

دکتر سید حمید موسوی  فوق تخصص گوارش مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبر اعظم(ص)بندرعباس ضمن بیان مطالب فوق  افزود: از آنجا که بیماری سیلیاک تظاهرات  بالینی مختلفی دارد که در بسیاری از موارد مشهود نمی باشد علائم  این بیماری را تحت عنوان کوه یخ نامیده اند.

این فوق تخصص گوارش در ادامه گفت: بچه هایی که از نظر قد با هم سن و سالهای خود متفاوت و کوتاهترند یا شیرخواری که دچار نفخ های متناوب و کولیک های شدید می باشد ممکن است به بیماری سیلیاک مبتلا باشد.

همچنین علی رغم اینکه اکثر افراد بر این باورند که بیماران مبتلا به سیلیاک ، دچار اسهال های مزمن می باشند ممکن است فرد مبتلا ،دچار یبوست مزمن باشد.

این عضو هیئت علمی همچنین افزود:  بیمارانی که تحت عنوان بیماری روده تحریک پذیر تحت درمان می باشند یا افرادی که با تظاهرات دندانی و اختلال رشد مینای دندان مراجعه کرده اند نیز ممکن است مبتلا به سلیاک باشند.

تشنج های غیرقابل توجیه،  عدم تعادل‌های غیر قابل توجیه، کم خونی فقر آهن مقاوم به درمان،  افرادی که نازایی دارند  نیز ممکن است به دلیل ابتلا به این بیماری‌ باشد که شناسایی نشده اند که لازم است تحت بررسی و انجام تست های آزمایشگاهی قرار بگیرند.

وی ضمن اشاره به راه اندازی کلینیک فوق تخصصی سیلیاک درکلینیک هرمز واقع در مجتمع درمانی پیامبر اعظم(ص) بندرعباس گفت: در این کلینیک تست های غربالگری  از طریق نمونه هایی که ازخون بیمار گرفته می شود انجام شده و آنتی بادی ها و رده پای حساسیت به گلوتن در این تست سنجیده می شود که در صورت مثبت شدن تست بیماران به پزشک متخصص گوارش ارجاع و با بررسی نمونه روده،  تشخیص قطعی این بیماری انجام میشود.

دکتر موسوی در خاتمه درمان این بیماری را پرهیز از تماس با گلوتن دانست و گفت: بسیاری از موارد غذاهای که حتی تصور آن را نمی کنید حاوی گلوتن میباشند مثلا رب گوجه فرنگی،  قره قروت ، بسیاری از داروها و حتی خمیر دندان حاوی گلوتن است که لازم است به بیماران آموزش های لازم توسط متخصصین مربوطه انجام شود.

 


١٠:٠٨ - 1396/12/22    /    شماره : ١١٠١٣    /    تعداد نمایش : ١٣٦خروج