صفحه اصلی > اخبار بيمارستان 


  چاپ        ارسال به دوست

خروج تومور کلیه با روش سرد کردن

خروج تومور کلیه با روش سرد کردن

طی یک عمل موفقیت آمیز در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس  تومور کلیه با روش سرد کردن کلیه خارج شد.

دکتر ناصر ریاضی ضمن بیان خبر فوق گفت : برای اولین بار در استان هرمزگان  به منظور حفظ عملکرد و حیات کلیه تومورکلیه با روش سرد کردن کلیه خارج شد.

دکتر ریاضی در تشریح خبر فوق گفت بیمار خانم جوان و بارداری بود که با علائم درد مبهم در پهلوها به این مرکز مراجعه کرده بود در بررسی اولیه پس از انجام تستهای آزمایشگاهی و سونوگرافی احتمال وجود یک تومور در کلیه راست بیمار مطرح گردید.

با توجه به  اینکه بیمار در ماه های آخر بارداری به سر می برد امکان انجام سی تی اسکن جهت تشخیص نهایی وجود نداشت لذا پروسه درمان به بعد از تولد نوزاد و ختم بارداری موکول گردید .پس از ختم بارداری  با انجام  سی اسکن با تزریق تشخیص تومور کلیه محرز گردید .

این متخصص ارولوژی در ادامه گفت: با توجه به اینکه حجم تومور بزرگ بود و لوب تحتانی کلیه را کاملا درگیر کرده بود امکان خروج تومور و پارشیال نفرکتومی (برداشتن قسمتی از کلیه ) با روش های معمول غیر ممکن بود .

زیرادر روش های معمول بعد از بستن شریان اصلی کلیه نهایتا جراح 20 دقیقه زمان برای خروج تومور از  کلیه خواهد داشت و در صورت طول کشیدن عمل کلیه دچار ایسمکی شده و  از کار خواهد افتاد که با توجه به اندازه تومور انجام عمل در این فاصله زمانی تقریبا غیر ممکن بود

لذا یا باید کلا کلیه بیمار خارج می شد و یا اینکه با تکنیکی متفاوت زمان  عمل را برای خروج  تومور با حفظ عملکرد کلیه  افزایش می داد.

وی افزود بدین منظور تصمیم بر آن شد که حین عمل جراحی علاوه بر مسدود کردن شریان اصلی کلیه  با سرد کردن کلیه به وسیله یخ استریل مدت زمان کافی در اختیار جراح قرار داده شود تا تومور خارج گردد.

که خوشبختانه با روش فوق که برای اولین بار در این استان انجام می گردید تومور کلیه خارج شد.

دکتر ریاضی در خاتمه  گفت طی این عمل که به مدت 2 ساعت و نیم به طول انجامید تومور کلیه به طور کامل خارج و بقیه بافت کلیه ترمیم و عملکرد کلیه بیمار حفظ گردید و بیمار با حال عمومی مناسب به بخش منتقل گردید.

 

 

تنظیم خبر روابط عمومی مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبر اعظم (ص) 4/10/95


١٣:٣٨ - 1395/10/05    /    شماره : ٦٥٣٨    /    تعداد نمایش : ٤٣٠خروج