صفحه اصلی > اخبار بيمارستان 


  چاپ        ارسال به دوست

طی یک عمل نادر کلاف مویی به اندازه یک کیلوگرم از معده دختر 14 ساله خارج شد

طی یک عمل نادر کلاف مویی به اندازه یک کیلوگرم از معده دختر 14 ساله خارج شد

طی یک عمل نادر در مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبر اعظم (ص) بندرعباس کلاف مویی به وزن تقریبی یک کیلوگرم از معده نوجوان 14 ساله خارج شد.

دکتر سید حمید موسوی ضمن بیان خبر فوق گفت بیمار دختر نوجوان  14 ساله ای بود که باعلائم تهوع ، کاهش وزن و بی اشتهایی به این مرکز مراجعه کرده بود.

فوق تخصص گوارش این مرکز در ادامه افزود پس از انجام بررسی های اولیه بیمارآندوسکوپی شد که در آندوسکوپی وجود یک توده و کلاف پیچیده مویی در معده بیمار مشهود بود که به سمت روده ها نیز امتداد یافته بود.

دکتر موسوی ضمن بیان این که بیمار نامبرده از سالیان پیش عادت به خوردن موی خود داشته گفت : با توجه به اینکه مو در سیستم گوارش جذب و دفع نمی گردد طی سالیان متمادی ایجاد تریکو بزوآ یا همان جسم خارجی ناشی از تجمع مو نموده که سبب انسداد گوارش بیمار گردیده بود لذا جهت ادامه درمان بیمار به جراح عمومی ارجاع داده شد.

دکتر نصرالله بهجتی ضمن بیان این که در ده ساله گذشته این دومین بیماری است که با انسداد گوارشی در اثر خوردن مو مراجعه کرده است گفت با توجه به شرایط،  بیمار کاندید عمل جراحی شد و طی یک عمل نادر که حدود یک ساعت و نیم به طول انجامید توده مویی خارج شد.

دکتر بهجتی ضمن بیان این که اندازه این توده مویی به حدود یک کیلوگرم می رسید افزود : کلاف مویی خارج شده کاملا" شکل معده و قسمتی از روده را به خود گرفته و باعث انسداد کامل گوارش بیمار شده بود

دکتر بهجتی در ادامه یاد آور شد  بیماری تریکوفاژی یا موخوری جزء  بیماری های نادری می باشد که نیاز به بررسی جدی داشته و این بیماران حتما باید  به پزشک متخصص اعصاب یا روانپزشک ارجاع داده شوند.

وی در خاتمه گفت: تمایل به  خوردن سنگ،ناخن ،مو و اجسام خارجی دیگر که در سیستم گوارش جذب و دفع نمی گردند گاها از همان دوران کودکی وجود دارد که  قطعا در طول زمان سبب مشکلات جدی و انسداد گوارشی  خواهد شد لذا با توجه به این علائم لازم است که درمان اولیه توسط روانپزشک برای این بیماران انجام گردد.

 

تنظیم خبر روابط عمومی مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبر اعظم (ص)


١١:٤٣ - 1395/11/13    /    شماره : ٦٨٢٥    /    تعداد نمایش : ٤٣١خروج